kas_ir_petanks_1

 

Petanks Latvijā

Kas notiek Latvijā? 2008.gada jūlijā vienlaicīgi, neatkarīgi vienam no otra tiek reģistrēti sporta klubi „Rīgas Petanka” un „Boule”. 2011. gadā Latvijas Petanka sporta federācijā (LPSF) iestājās biedrības ” SK Kocēni” un SIA ” Līčezers AT” sporta klubs “Dolomīts”. Kopš 2010.gada LPSF rīkotajās sacensībās piedalās Biedrības – sporta klubi “Ventspils kērlinga klubs”, “Upesciems” un “Grifin”.

Pirmajā gadā izdevās apzināt un iesaistīt sacensībās spēlētājus no samērā plašas Latvijas teritorijas: Līgatnes, Preiļiem, Jelgavas, Ventspils, Rīgas, Liepājas un Ropažiem. Notika pirmie starptautiskie turnīri ar Igaunijas, Lietuvas un Baltkrievijas komandu piedalīšanos. Savukārt Latvijas komandas piedalījās turnīros Igaunijā un Lietuvā. Un te bija ko pamācīties. Jo salīdzinot ar kaimiņiem mēs bijām bērnu autiņos gan spēles stratēģijas, gan taktikas, gan arī tehnikas ziņā. Tas ir saprotams, jo igauņi oficiāli spēlē jau kopš 1993.gada, bet lietuvieši kopš 2003.gada.

Turpinot tālāk mērķtiecīgu klubu darbību Latvijas sporta federāciju padome akceptē Latvijas petanka sporta federācijas izveidi. 2008.gada novembrī Latvijas federācija ir uzņemta Eiropas petanka konfederācijā (Confédération Européenne de Pétanque (CEP)) un Starptautiskajā petanka federācijā (Fédération Internationale de Pétanque et Jeu Provençal (FIPJP)). Tas dod iespējas izmēģināt spēkus nopietnākos līmeņos.

Kā pirmās šo situāciju izmantoja Latvijas sieviešu izlases spēlētājas, kas piedalījās 12. Pasaules petanka čempionātā sievietēm. Taizemē 36 valstu konkurencē mūsu komanda cīnījās godam uzvarēja ASV izlasi, atstāja aiz sevis tādus cienījamus pretiniekus kā Igauniju un Krieviju. Protams, mums vēl ir grūti cīnīties ar petanka grandiem Spāniju, Franciju, Taizemi, Singapūru, Holandi, bet viss vēl ir priekšā. Komanda, kuras sastāvā debitēja Rosita Būmane, Ilze Lasmane (abas pārstāvēja Rīgu), Aida Pētersone, Jautra Grosbārde un Agita Puriņa (visas Ventspils), pārsteidza ne tikai mūs, bet arī sacīkšu patronus. Rezultātā Starptautiskā petanka federācija 2010.gada jūlijā Latvijā  sarīkoja Baltijas valstu petankistu mācību un treniņa nometni. Guvām arī mācību. Un secinājumi ir vairāki — jāspēlē agresīvāk, jāuzspiež pretiniekam sava taktika un pats galvenais – jāizdara lietderīgi secinājumi no Pasaules čempionātā piedzīvotā.

2010.gadā licencēto spēlētāju skaits turpina augt un gada noslēgumā sasniedz skaitli 86. Tas rosināja veidot pirmos iesācēju turnīrus. Pamainās arī sportotāju sastāvs – SIA “Massimo” nomaina tās satura un tradiciju pārmantotājs biedrība sporta klubs ” Grifin” . Paplašinās arī spēlētāju ģeografiskā pārstāvniecība. Klāt nāk Jūrmala, Carnikava, Mārupe, Ērgļi, Salaspils, Ikšķile, Garkalne.

2010.gads nav pārāk veiksmīgs starptautiskajā arēnā. Eiropas klubu kausa izcīņā “Rīgas Petanka” jau priekšsacīkstēs ar rezultātiem 0:5 zaudē spēcīgajiem Nīderlandes un Šveices klubiem un no tālākās cīņas par kausu izstājas. Arī Latvijas sieviešu izlases (komanda komplektēta uz “Massimo/Grifin” bāzes) debija Eiropas čempionātā nav veiksmīga. Zaudējums visās spēlēs.

2010.gadā norisinās pirmais Latvijas Republikas čempionāts un notiek pirmā Latvijas klubu kausa izcīņa. Ir uzsāktas sacensības TIR vingrinājumos, kur tiek reģistrēti arī augstāko sasniegumu īpašnieki: sievietēm tā ir Ginta Miglāne (SK Upesciems) un vīriešiem Mārtiņš Sīlis (SK Grifin). Abi sasniedza 20 punktu robežu.

Attīstās starptautiskie turnīri. SK “Boule” kausa izcīņa sāk ‘veidoties kā Baltijas valstu klubu sacensības. 2010.gadā piedalījās 16 komandas no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas klubiem. Tradicija turpināsies. Notika pirmā “Ventspils Cup” izcīņa ar Latvijas, Lietuvas, Francijas un Šveices komandu līdzdalību. Pēdējās sacensības parādīja viennozīmīgu Ventspils pilsētas pašvaldības atbalstu un ieinteresētību. Līdz ar to ir pamats apgalvot, ka šai tradicijai būs turpinājums.

Sezona noslēdzās ar jauku vakaru golfa kluba “Viesturi” telpās.

2011.gads raksturojās ar kārtējo skaitlisko izaugsmi. Biedrības “Latvijas petanka sporta federācija” rindas papildināja divi jauni biedri: biedrība “SK Kocēni” un SIA “Līčezers AT” sporta klubs “Dolomīts”. LPSF reģistrētajās sacensībās 2011.gadā piedalījās 162 sportisti. Strauji aug jauniešu skaits un viņu spēlētprasme. Pirmajā darba vietu līgas turnīrā uzvarēja jaunieši no “Skolu” komandas. Attīstās tautas sports: notiek ģimeņu sacensības, aizvien populārāki kļūst iesācēju turnīri, Pierīgas novada sporta spēlēs aizraujošus turnīrus aizvadīja Pierīgas novadu pašvaldību vadītāji, jau otro gadu Ropažu novada sporta spēļu programmā iekļauts petanks. Pēc LPSF (biedrība “Sporta klubs “Boule””) iniciatīvas, saskaņotā darbībā ar Lietuvas un Igaunijas klubiem ir tapis “Baltic Cup 2012” nolikums.

2011.gadā Latvijas vīriešu izlase piedalījās Eiropas čempionātā Geteborgā (Zviedrija), sieviešu izlase startēja Pasaules čempionātā Turcijā un “Ventspils kērlinga klubs” spēlēja Eiropas klubu kausa izcīņas pirmās kārtas sacensībās. Guvām pieredzi, bet pagaidām lepnumam nav pamata. Secinājums – jātrenējās, jātrenējās un vēlreiz jātrenējās.

Strauji aug jauniešu skaits un viņu spēlētprasme. Minētā attīstība nav iedomājama bez aktīvām ģimenēm:  Dzenīši, Īdas, Milleri, Peirāgi, Puriņi, Silovi,  Stupāni,   Treigūti… Vecāki ir sapratuši, ka petanks ir lieliska iespēja dažādām paaudzēm plecu pie pleca cīnīties, izbaudīt kopā būšanu, nostiprināt raksturus, saliedēt saimi un pavadīt laiku vairāk vai mazāk patīkamā sabiedrībā. Mūsu jaunieši 2011.gadā debitēja starptautiskajā arēnā: piedalījās 1. Pasaules bērnu sporta spēlēs Turcijā, debitēja Pasaules jauniešu čempinātā. Bija uzvaras, bija arī zaudējumi. Bērni mājās atgriezās ar pasaulē gūtu pieredzi un parādīja, ka viss notiek…

Pagaidām turpinās bēdas ar ziemas sezonas treniņu un sacensību iespējām. Esam “bagāti” ar vienu īrētu laukumu un šajā ziņā atpaliekam no Igauniajas Valgas petanka sporta kluba, kurš lepojas ar četriem slēgtās telpās iekārtotiem laukumiem. Ievērojami “bagātāki” ir  arī Kauņas un Tallinas petankisti.

2011. gads ir bijis zīmīgs ar pirmajiem konfliktiem, bet tam mēs tiekam pāri un turpinam izaugsmi. Neliels ieskats Latvijas petanka attīstībā: mms://ier-w.latvijasradio.lv/pppxv/lr1/04278.wmv.

2012.gada Latvijas Republikas čempionātā piedalījās 107 sportisti (tai skaitā 19 jaunieši līdz 17 gadu vecumam). Turpinājās Latvijas kausa izcīņa un nu jau otro gadu pēc kārtas balva glabāsies SK Upesciems mājās. TIR sacensībās jaunu Latvijas labāko sasniegumu uzlaboja Māris Silovs (29 punkti) un atkārtoja Juris Keišs.

Īpaši jāuzteic SK Upesciems starts Eiropas klubu kausa izcīņā. Klubam izdevās lauzt iesīkstējušos tradīciju, kad Latvijas komandas Eiropas klubu turnīrā līdz šim visās spēlēs zaudēja ar 0:5. Šogad uzvarēts Džersijas salu klubs (3:2) un sīvās cīņās zaudēts Slovākijai (2:3) un Ungārijai (1:4).

2012.gada Eiropas čempionātā Beļģijā (Gente) piedalīsies Latvijas sieviešu komanda (komplektēta no SK Upesciems spēlētājām) un jauniešu komanda ( Petank Ikšķile & SK Upesciems).

Mūsu spēlētāji šogad startēja dažādos starptautiskos turnīros Igaunijā, Lietuvā, Krievijā, Ukrainā un Francijā.Ģirts Peirāgs noorganizēja Latvijas jauniešu izlases treniņa nometni Polijā (Belostoka). Pašu mājās norisinājās jau tradicionālie starptautiskie turnīri: Ventspils kauss un SK Boule kausa izcīņa.

Šogad pirmo reizi notika Ventspils pilsētas čempionāts, kurš trijās sacensību kategorijās (individuāli, dubultspēles un trijnieki) pulcēja visai prāvu dalībnieku skaitu. Intensīva spēļu prakse sevi attaisnoja un sezonas noslēgumā Ventspilnieki varēja lepoties ar labiem panākumiem lielāka mēroga sacensībās. Tāpat pirmo reizi risinājās Latvijas novadu sacensības trijnieku konkurencē. Parodoksāli – sacensībās triumfēja Rīgas komandas, kurām nav pat savi spēļu laukumi.

2012.gads raksturojas ar jaunu tradīciju dzimšanu – sezonas atklāšanas (Pavasara vitamīns) un noslēguma (Rudens mix) turnīrus organizēja SK Upesciems. Egils Lejnieks bija sarīkojis ļoti interesantu turnīru –  „Zelta bumba 2012”.

Latvijas valsts izlase uzvarēja pirmajā Baltijas Kausa izcīņā. Arī klubu vērtējumā Latvijas komandu starts šajās sacensībās jāvērtē atzinīgi – sieviešu konkurencē pirmajā vietā SK Boule, trešajā vietā „Priaps”, bet vīriešu sacensībās otro vietu izcīnīja  „Petank Ikšķile”.

Tika noorganizēts vietējas nozīmes petanka tiesnešu seminārs.

Turpinās petanka laukumu būvniecība. Šogad ar Ikšķiles novada pašvaldības atbalstu jauni laukumi ir iekārtoti Ādamlaukos.

Protams, ka sezonas gaitā atklājās lietas pie kuru novēršanas jāturpina strādāt. Mums joprojām nav izdevies nodrošināt normālus treniņa apstākļus ziemas sezonā, vāji darbojās tiesnešu kolēģija, kliboja spēlētāju disciplīna, pēc krietniem uzlabojumiem (ar dažiem izņēmumiem) prasās klubu organizatoriskā darbība.

 Joprojām gaidam jaunus spēlētājus. Ar prieku reaģēsim uz atsauksmēm, ierosinājumiem un pieteikumiem.

Rakstu sastādījis Gundars Lasmanis