Latvijas Republikas 2016. gada petanka komandu (trijnieku) čempionāta noslēguma posms izvērtās dramatiskiem notikumiem pārbagātā pasākumā. Jau pirmo divu posmu rezultāti garantēja intrigu, jo pirms finiša uz uzvarētāja godu sieviešu konkurencē bija vismaz četras pretendentes: Boule, Upesciems, Trio un Rīgas Petanka. Līdzīga situācija bija vīriešu sacensībās, kur trīs komandas: Warriors/Upesciems, Boule/Ērģeme un Upesciema, Ikšķiles un Ventspils sastādītā vienība (katra ar 5 punktu bagāžu) saglabāja līdzvērtīgas cerības uz čempionu titulu.
Sieviešu sacensībās viss izšķīrās pēdējā spēlē. Upesciems (Ginta Miglāne, Laura Miglāne un Dace Īda) uzvarot SK Boule ( Velta Millere, Ieviņa Dzenīte un Agita Lejniece) 2016. gada Latvijas čempiona titulam pievienoja ceļazīmi dalībai 2016. gada Eiropas čempionātā Slovākijā. Bronzas medaļas tika Rīgas Petanka spēlētājām (Rosita Būmane, Jekaterina Soika un Jeļena Belkina). Ceturtajā vietā Ventspils komanda “Trio”. Jāpiezīmē, ka dāmu komandu vadošais četrinieks īpaši nemainās jau vairāku gadu garumā un tas rada zināmas bažas. Trūkst jaunas (ne tikai gados) un talantīgas spēlētājas, kuras būtu spējīgas saasināt konkurenci un līdz ar to liktu vadošajām trenēties un celt meistarību. Ja runājam par spēlētāju tehniskajām prasmēm, tad noteikti jāatzīmē fakts, ka mums ir tikai dažas spēlētājas (spilgtākā Ginta Miglāne, daļēji Agita Lejniece), kuras ir spējīgas daudzmaz kvalitatīvi izpildīt izsišanas metienus. Ar šādu arsenālu būs grūti pretendēt uz vietu Eiropas čempionātu otrajā desmitniekā. Taktiskajā jomā jūtams, ka komandas iztiek bez treneriem. Vismaz vietējo kadru līmenī iztrūkst spēļu izvērtējums un padomi, korekcijas “no malas”. Savu “pipariņu” spriedzei piebēra arī Latvijas Republikas 2016. gada petanka čempionāta nolikuma savārstītais saturs. Diemžēl vienmēr atrodas cilvēki, kuri vēlēdamies izpausties “uzlabojot” esošos dokumentus, sabojā svētkus. Nelīdzēja arī protests. LRČ spēļu liktenis tika lemts neatbilstoši nolikumam. Sliktākais, ka no visas tās jezgas netika izdarīti secinājumi. Joprojām aktuāla tiesāšanas problēma. Īpaši izceļas noteikumu komentētāji, kuru galvenais arguments ir…”mēs rakstījām, mums teica, tur spēlēja tā u.t.t.”. Jāatceras, ka FIPJP noteikumi pietiekami precīzi apraksta petanka spēles noteikumus. Atliek vien šos noteikumus zināt. Komentēt viņu saturu var vienīgi FIPJP.
Vīriešu sacensībās pelnītu uzvaru izcīnīja Upesciema un Warriors sastādītā komanda (Edgars Silovs, Māris Miglāns un Gatis Miglāns). Par pārsteigumu parūpējās sudraba medaļnieki Boule/Ērģeme (Mārcis Krams, Imants Zvirbulis un Dāvids Lindbergs), kuriem cīņā par “zeltu” pietrūka stabilitāte un taktiskais briedums. Attaisnojumam – puiši spēlē petanku vien nepilnus divus gadus. “Bronza” tika pasniegta pieredzējušajai Upesciema un Ikšķiles sastādītajai vienībai (Dzintars Seilis, Denijs Kuzma un Gints Mistris). Faktiski pirms pēdējās sacensību kārtas vienīgi šīs vienības pretendēja uz zelta medaļām. Pārējie 12 kolektīvi varēja cerēt vienīgi uz bronzas godalgām. Iepriecināja Ventspils komanda (7.vieta), kura vienīgā no visiem pārstāvjiem spēja piesaistīt savā sastāvā reāli spēlējošus debitantus (Andri Pedrevicu un Raido Blumbergu). Vairāk cerības tika saistītas ar Upesciema/Juniors, kuri neparādīja gaidīto progresu un rezultātā palika pēdējie.

Gundars Lasmanis