Vienpadsmitais Eiropas jauniešu (U17) komandu Čempionāts petankā no 10. – 14. oktobrim norisinājās Spānijā, Elehido (El Ejido), Almerijas provincē. Mūsu izlases sastāvā labākie Latvijas vienspēļu jaunieši – Lelde Stūre no Ērģemes, Āris Ozoliņš no Ropažiem un salaspilietis Sandis Dzenītis, kurš, sākot spēlēt petanku no 11 gadiem, Eiropas čempionātā piedalījās trešo reizi.
1. spēlē pret Nīderlandi ne Sandim, ne mūsu debitantiem rokas nedrebēja un šī gada uzkrātā pieredze, apņēmība lika pretiniekiem vairākkārt apspriesties, meklēt taktiskos risinājumus, tomēr pēc četrām izspēlēm mēs iegūto 9:2 vadību prasmīgi noturējām un izcīnījām jaunās komandas pirmo uzvaru 13:8.
2. spēle Latvija – Zviedrija. Skandināvijas labākā, petanka tradīcijām rūdītā komanda maksimāli koncentrēja spēkus katram pēdējam metienam un mēs tikai devītajā izspēlē, gūstot četrus punktus, panācām 4:8 . Zviedri arī šogad bija precīzāki un mums zaudējums 7:13.
3. spēle Latvija – Norvēģija. Norvēģu jaunieši, EČ debitanti, bija labi sagatavojušies. Divu jauniešu vecāki ir pieredzējuši spēlētāji, treneris prasmīgi koriģēja komandas darbību un līderis spēlēja ļoti universāli. Līdzīgā spēlē mūs pievīla punkta gūšana, metot pēdējās bumbas, un tāpēc zaudējām ar 8:13.
4. spēle Latvija – Dānija. Sākums neveiksmīgs un pie 0:6 sākām atspēlēties. Turpinājām pilnveidot komandas darbības un pēc desmitās izspēles jau vadībā 11:7 . Dāņi spēja saņemties un izlīdzināja spēli 12:12. Izšķirošajā izspēlē dānis ar pēdējo bumbu izsit mūsu labāko punkta bumbu, mums vēl trīs metieni, taču vajadzīgo punktu deviņos metros neguvām un sāpīga neveiksme garajā četrpadsmit izspēļu mačā 12:13.
5. spēlē Latvija – Izraēla 13:12. Pēc trijām izspēlēm 0:8 , taču mūsu jaunieši prata saņemties un bija pietiekami precīzi sarežģītās situācijās, panākot 9:12. Pēdējās divās izspēlēs nospēlējām droši un guvām svarīgu psiholoģisku uzvaru 13:12.
Lai turpinātu cīņu finālgrupā, triju komandu pāriem bija jācīnās par iekļūšanu finālturnīrā un Latvijas jauniešiem vēlreiz vēlu vakarā jāspēlē pret Izraēlas izlasi. Mūsu komandas spēlētāji bija fiziski izturīgāki, par ko liecināja metienu precizitāte un ebreju jaunieši nespēja rast jebkādu pretdarbību. Uzvara ar 13:5 ir pārliecinošs panākums.
Nākošajā dienā pirmās 16 komandas sadalījās pa četrām grupā, kur divas labākās no grupas cīnījās par čempiona titulu. Mūsu grupā pirmā spēle pret Beļģiju – Eiropas jauniešu vicečempioniem.
Āra psiholoģiskā stabilitāte, uzsākot izspēles, Leldes centība un precizitāte izsišanā, Sanda pragmatiskā vadība, dažādo metienu realizācija un komandas rezultatīvās darbības samulsināja beļģus. Vairākkārtējās viņu apspriedes, spēlētāju maiņa neizsita mūs no ritma un sarūpējām pirmo sensāciju: Latvija – Beļģija 13:10. Nākošā spēle pret laukuma saimniekiem uz centrālā laukuma bija īpaša. Piepildītās tribīnes, tiešraide Spānijas televīzijā bija liela atbildība abām komandām. Lai arī ļoti centāmies, spriedze bija pārlieku liela un izdevās uzvarēt tikai divas izspēles – zaudējums 3:13 , spāņi bija pārāki vairākās komponentēs. Trešā izšķirošā spēle vēlreiz pret Beļģiju. Lai tiktu pirmajā astotniekā, bija grupā nepieciešamas divas uzvaras, beļģi bija uzvarējuši turkus 13:6. Līdzīgā spēlē pārmaiņus vadībā bija gan vieni, gan otri. Beļģi bija izpētījuši mūsu vājās vietas, nosēdināja malā pieredzējušo spēlētāju, kurš nāca uz maiņu spēles beigās. Tikai pašā galotnē pāris neprecīzu metienu liedza mums pirmo reizi iekļūt Eiropas labāko astotniekā. Beļģi revanšējās ar 13:10 un viņu bālās sejas laimīgi atdzīvojās.
Nāciju Kausa izcīņas ceturtdaļfināla spēle pret apņēmīgo Norvēģiju bija ļoti līdzīga un visu spēli bijām vadībā, panākot 9:7. Sekoja četras kļūdas, sekmīgs norvēģu komandas darbs un jau 9:12.
Nākošajā izspēlē Āris ar pēdējo metienu atgūst cerību 10:12. Ar trijiem metieniem nākošajā izspēlē, kad norvēģi savas bumbas bija izmetuši, varējām pabeigt spēli, tomēr tas neizdevās. Izsišanā šajā spēlē Lelde trāpīja 5 no 10, Sandis 14 no 20, norvēģis 15 no 21. Sāpīgs zaudējums ar 12:13 un šādi beidzās vēl divas ceturtdaļfināla spēles, kas liecina par labu mūsu konkurētspēju ar līdzvērtīgām Eiropas izlasēm. Latvijas izlases spēlētāju sniegumu atzinīgi novērtēja beļģi, angļi, norvēģi, spāņi.
Par Eiropas ČEMPIONIEM godāti Monako, kas skatāmā un aizraujošā spēlē ar 13:7 pārspēja vairākkārtējo čempioni Franciju. NĀCIJU Kausu ieguva Anglija, pārliecinoši uzvarot Norvēģiju 13:2. Lai arī Latvijas jauniešu izlase nobeigumā 14. vietā, taču, atzīstami spēlējot, tika izcīnītas četras uzvaras, punktu attiecība 104 – 113 un tas ir labākais rezultāts Latvijas jauniešu petanka vēsturē. Izlases veidošana no labākajiem Latvijas Čempionāta vienspēļu dalībniekiem attaisnojās.

Čempionātā precizitātes metienos (TIR) valsti pārstāvēja Sandis Dzenītis. Divās sērijās viņš sameta 45 punktus (19 + 26) un kopvērtējumā ieguva augsto 10. vietu, kas arī ir visu laiku labākais rezultāts mūsu jauniešiem Eiropas Čempionātos. Finālā Joe Casale (Francija) pārspēja Spānijas pārstāvi Jesús Antonio Escacho Alarcón 32:25. Jāatzīmē, ka ceturtdaļfināla sērijā Joe Casale guva 60 punktus.
Pateicos komandas spēlētājiem par gribasspēku, nopietno gatavošanos katrai spēlei, ieguldīto laiku rezultātu sasniegšanai un trenera vietas izpildītājam Imantam Zvirbulim par Leldes trenēšanu gada garumā.

Ivars Dzenītis
Delegācijas vadītājs

Liela daļa rezultātu atrodami http://www.cep-petanque.com/juniors.html